Staré pověsti nejdecké aneb O založení Nejdku

9.listopadu 2020  |   3. A  |   Mgr. Lenka Dejlová  |   170x  |

Probírali jsme s dětmi v prvouce domov, naši vlast, státní symboly. Učivo jsem obsahově propojila se čtením a slohem. Četli jsme o praotci Čechovi, Libuši a pak i pověst o založení Nejdku. Na základě vlastní fantazie pak děti vytvářely svoji vlastní pověst, pracovaly ve skupinách, víc hlav, víc ví. A protože se dětem dílko vydařilo, rozhodla jsem se o ně podělit i s vámi.

Jak se založil Nejdek

(Ivetta, Adéla, Andrej)

Jednoho dne jeli král, královna a jejich tři děti do zdejších lesů. Bohužel zabloudili a nevěděli, co dělat. Najednou uviděli krásný les a řekli si, že zde postaví velký hrad. A začali pracovat na stavbě hradu. Když byl hrad hotový, postavili kolem i domky. Rozhodli, že zde bude město, a bude se jmenovat Nejdek.

Jednoho dne šli lidé do lesa a spatřili cizí vojáky. Běželi domů a řekli to královi. Král rozhodl, že se budou bránit, a bude válka. Bojovali ze všech sil a vojáci z města Nejdek nakonec válku vyhráli, a tak i dnes stojí město Nejdek a my v něm bydlíme.

O založení Nejdku

(Vítek, Lukáš, Adam, Marek)

Byly obří války. Pasáček šel kolem a uviděl hrad, schoval se do něj. Pasáček si ovšem nevšiml, že v brnění se ukrývají zlí rytíři. Když uslyšel randál, tak se lekl a schoval se do věže. Vtom přišli zlí rytíři.

Pasáček si pomyslel: „ To je můj konec.“ Naštěstí našel klíč a uzamkl se ve věži. Rytíři začali střílet z děl a všude se bojovalo. Z hradu zbyla jen věž. Pasáček zůstal ve věži schovaný.

O sto let později se v okolí začaly stavět hrady, města, vesnice. Hrady z kamení a vesnice s městy ze dřeva. A takhle vzniklo i město Nejdek. Z kamení zde zůstala jen ta věž a v ní zapomenutý pasáček. Dodnes se neví, jestli je pasáček ještě v hradní věži, nebo zda se mu podařilo utéct.

Jak vzniklo město Nejdek

(Kája, Ella, Vanesa, Nansi)

Jednoho dne přišli lidé, kteří si všimli, že je zde hodně lesů a pastvin. Chtěli se tedy zde zabydlet. Sekerami vykáceli stromy a postavili z nich domy a stáje. Sehnali si krávy na maso a mléko a ovce na vlnu. Lidem i zvířatům se zde dařilo, a tak se stavěly další a další domy a nakonec i hrad. Měli co jíst, upletli si z vlny oblečení a bylo jim dobře. Tak po pár letech vzniklo město Nejdek.

Jak vznikl Nejdek

(Daniela, Tomáš, Eliška, Nikola)

Jednoho dne došel král na louku, kde bylo hodně zvěře. Král si řekl, že tady bude naše vlast. A také řekl: „Tady bude náš Nejdek.“ Král a královna se rozhodli, že zde postaví i hrad a hradby. Když vše postavili, rozhodli se, že si vyrobí zbraně. Nakonec šli do války a dlouho bojovali. Hrad i vše kolem ubránili. Když válka skončila, vrátili se do hradu a oslavili vítězství a byli rádi, že mají svůj Nejdek .

Zveřejněno: 21.2.2021
Důležité informace - covid 19

Zveřejněno: 30.12.2020
Uzavření sportovišť při ZŠ

Všechna sportoviště jsou do odvolání uzavřena.

Zveřejněno: 15.12.2020
Informace školní jídelny - leden 2021

Všichni zájemci o stravování  v měsíci lednu se musí nejpozději do 31. 12. 2020 do 12,00 hodin ke stravování přihlásit u vedoucí školní jídelny osobně nebo na telefonním čísle 353 925 248. Týká se i příjemců obědů z projektu Obědy do škol.