Březen a duben ve školní družině

15.května 2023  |   Archiv článků 2022/2023  |   Mgr. Lenka Dejlová  |   407x  |   2  |

První březnový týden byl ve školní družině dokončen projekt Naše tělo a zdravá výživa. Děti se formou hry a prezentace učily základy zdravé výživy, povídaly si o jejích složkách, o důležitosti vitaminů, minerálů a vlákniny, učily se správně zařazovat ovoce a zeleninu,

vyplňovaly pracovní listy. Také si ale povídaly a diskutovaly nad potravinami, které našemu tělu ve větší míře škodí. Varováním pak byla zvýšená konzumace alkoholu a cukru. Teď už všichni ví, jak je důležité starat se o svoje tělo,  jak se správně stravovat, jak prospěšný je pohyb a otužování. Třešničkou na dortu byla vlastnoruční příprava salátu s ochutnávkou, který si připravilo 3. oddělení.

S příchodem prvního jarního měsíce nastala i změna tématu a kreativních činností ve školní družině. Zimní motivy vystřídaly práce především s jarní  tematikou. Na začátku jara jsme pozorovali probouzející se přírodu, první květiny, přílet ptáků…Malovali jsme sněženky, krokusy, petrklíče, naučili jsme se jarní básničky.  Měsíc březen je měsícem nejen příchodu jara, ale také měsícem knihy. I my jsme se tento týden věnovali knihám. Povídali jsme si o tom, jak se knihy vyrábí, kdo je spisovatel, či ilustrátor, jaké jsou druhy knížek. I letos jsme  navštívili naši městskou knihovnu. Paní knihovnice připravily informace o knihovně, vyprávěly si s dětmi o knihách a také zjišťovaly, kdo z nich již navštěvuje knihovnu. Děti ve skupinách plnily úkoly z pohádkového kvízu, zvládly jej na jedničku. Březen jsme ukončili návštěvou filmového představení v kině.

Svátky jara, Velikonoce,  se samozřejmě také odrazily v programu školní družiny. Prezentace pro všechna oddělení děti seznámila s historií, tradicemi a symboly Velikonoc. Zazněly též jarní písničky, básničky i koledy. Děti si vyzkoušely různé techniky zdobení vajíček a tvořily řady výrobků s velikonočními náměty. Hotovými výrobky jsme si vyzdobili prostory ŠD. Vycházka po  Křížovém  vrchu se změnila v naučnou stezku, na které nás čekalo plněním úkolů s velikonoční tématikou. Po splnění si každé oddělení na školní zahradě našlo „Zajíčkův poklad“. Poslední dubnový družinový den jsme se chystali upálit čarodějnici Puchřinu. Nacvičili jsme básně a společný tanec, ale i příroda je mocná čarodějka, tak jsme museli kvůli dešti zaimprovizovat a čarodějnické řádění přesunout do budovy školy. I tak na děti čekalo plnění úkolů a soutěží a odpoledne si ve svých čarodějnických kostýmech užily.

Iveta Bachratá

vedoucí vychovatelka